Minister Čislák pristúpil na požiadavky sestier a lekárov

Zlatica Beňová:

Situácia vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline je zatiaľ bez zmien. 64 sestier a 13 lekárov výpovede nestiahlo ani po druhom rokovaní s vedením a s ministrom zdravotníctva Viliamom Čislákom. Spoločne s dočasným riaditeľom Pavlom Drugajom odborárom sľúbili, že splnia všetky požiadavky sestier aj lekárov, zvýšia počet postelí na internom oddelení aj prijmú nových ľudí na jednotku intenzívnej starostlivosti.

Minister Čislák povedal, že nastala zhoda medzi vedením nemocnice a všetkými odborovými organizáciami nemocnice. Interné oddelenie podľa neho malo už dlhodobo obsadenosť vyše 105 percent. „Tento týždeň sme urobili analýzu, aká je reálna potreba, a dohodli sme sa so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou, ktorá zvýši počet lôžok na internom oddelení o desať,“ povedal včera po stretnutí so zamestnancami a novým vedením Čislák.

Od apríla nastúpi do funkcie aj nová námestníčka pre ošetrovateľskú starostlivosť Gabriela Tvrdá. Vystrieda tak Margitu Porubčanskú, ktorej odvolanie bolo jednou z požiadaviek sestier. Čislák sľúbil, že nové vedenie začne pracovať na tom, aby u zamestnancov dochádzalo k minimálnym nadčasom.

„Nadčasové hodiny, ktoré boli v minulosti nevyriešené a boli kumulované a prenášané do ďalších mesiacov, budú kompenzované v plnej miere. To znamená finančne alebo čerpaním náhradného voľna,“ dodal Čislák. Uviedol, že od 1. apríla nastúpia dve nové sestry, dvaja sanitári a jeden záchranár.

Dočasný riaditeľ nemocnice Pavol Drugaj chce vyjsť v ústrety zamestnancom. „Mojou úlohou je teraz stabilizovať situáciu v nemocnici,“ povedal Drugaj s tým, že sa sústreďuje na riešenia, rozhovory. Chce, aby zariadenie zasa začalo slúžiť pacientovi tak, ako má. Odhadol, že v utorok by mohlo dôjsť ku konečnej dohode.

Predsedníčka Odborového združenia sestier Monika Kavecká reagovala, že sestry stiahnu výpovede až po konkrétnych krokoch. „V pondelok a utorok sa sestry stretnú s vedením, majú doriešiť, ako bude vedenie postupovať pri riešení požiadaviek jednotlivých oddelení. Až potom sa sestry rozhodnú, či výpovede stiahnu,“ pripomenula Kavecká.

Sestry žiadali znížiť počet nadčasov, mesačne by mali mať najviac desať hodín. Za tie chcú náhradné voľno. Upozorňovali na vysoký počet pacientov na jednu sestru. Žiadali aj odvolanie námestníčky pre ošetrovateľskú starostlivosť Margity Porubčanskej, ktorú riaditeľ Drugaj odvolal vo štvrtok tento týždeň.

Lekárski odborári zo stretnutia odchádzali spokojní, no výpovede nestiahli ani oni. Šéf lekárskych odborov v Žiline Peter Blaško povedal, že internisti ešte nepotvrdili, či budú trvať na výpovediach. „Ide o čerstvé informácie, niektorí lekári po stretnutí s ministrom neboli v práci, asi sa vyjadria budúci týždeň,“ zhodnotil Blaško s tým, že im bolo prisľúbené vyriešenie všetkých bodov, ktoré žiadali na internom oddelení. Išlo o rekonštrukciu celého oddelenia, zvýšenie počtu postelí a rýchly výber nového primára.

Problémy v Žiline vypukli koncom februára, keď pre zlú hygienickú situáciu na preplnenom internom oddelení najskôr podalo výpoveď 13 lekárov. Neskôr sa nim pridalo aj 64 sestier zo štyroch oddelení. Pre situáciu v žilinskej nemocnici okrem námestníčky Porubčanskej skončili aj riaditeľ Štefan Volák a námestník Adam Hochel.

 

Zdroj: Pravda, str. 9 (28.03.2015)